Menu Sluiten

Mutluluk nedir?

Mutluluk nedir sorusunu herkes soruyor birbirine ya da kendi kendine. Bu insanların yüz yıllardır birbirine sorduğu belkide en çok sorulan sorulardan biri olabilir. Hakikaten mutluluk nedir? Mutluluk bir amaç midir yoksa bir araç mı.

Okuyoruz, çalışıyoruz, çabalıyoruz birşeyleri başarmak için yıllarımız geçiyor. Bunları mutlu olmak için mi yapıyoruz. Yoksa mutluyuzda mutluluğun bize verdiği enerjiden dolayı mı birşeyler yapmaya çalışıyoruz, çabalıyoruz.

Ya da hakikaten hala hiçbir şeyin farkında değilmyiz.. yani mutlulukla uğraşmıyor muyuz. Napiyoruz biz allah aşkına ne için bu kadar koşturuyoruz, çalışıyoruz, kazanıyoruz. Nedir yani amaç ne? Hiç düşündünüz mü.. tabii ki de düşündünüz peki ya hissettiniz mi? Yani şöyle, birşeyleri neden yaptığınızı hiç hissettiniz mi ya da yaptığınız şeylerin size nasıl hissettirdiğini farkında olarak tecrtube ettiniz mi..

Bu çok önemli bir faktör.. insan beynini manipüle edebilir ama hislerini asla..”karın ağrısı’ diye bir tabir var mesela. Bazen birşeyi yaparken bóyle tamda emin olmayarak yaparsın aslında yapmak istemezsin çünkü bir karın ağrısı hissedersin. Sonra sonuç tamda tahmin ettiğin gibi iyi olmayınca şey dersin; hakikaten yaparkende sonucun iyi olmayacağınıda az çok hissetmiştim. Peki ya neden bu hissine kulak vermezsin ki.. Bunu bi düşün..

Ve birşeyin seni mutlu edeceğini veyahut ettiğini düşünüyorsan bu mutluluğun ne kadar kaliteli bi mutluluk olduğuna bak. Ona göre ona enerji veyahut para harca. Yani mesela aldığın çanta seni sadece iki gün mutlu ediyor ve çantayı aldıgingin üçüncü günü gözün başka bir çantaya ilişiyorsa bilki bir çanta almak yada herhangi birşey satın almak seni ASLINDA mutlu etmiyor. Yani bu kaliteli ya da uzun vadeli bi mutluluk değil, yani buna yatırım yapmamak lazım J. O çantayı alırken bir kez daha düşün yanı..

Ayrıca kimse kimseyi neyin mutlu edeceğini o kişiden daha iyi bilemez. Mutluluk herkese ve her topluma göre değişen bir kavram bence o yüzden lütfen izin verin herkes neyden mutlu olacağına kendi karar versin..

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *